Хореографът Кирил Бельов: Фестивалът в Симитли е едно уникално зрелище! 

17 януари 2025 10:28   1 коментар   1897 прочита


 
 
Фестивалът „Симитлия – Древната земя на кукерите“ 2025 г. е едно уникално зрелище, което се превръща в празник на община Симитли, каза хореографът, артмениджър и солист на ансалбъл „Пирин“ Кирил Бельов, член на журито на XXI издание на мащабното събитие. 

„На фестивала бяхме свидетели и на предложение за брак, което означава, че само по себе си не само предава опит и традиция в сурвакарските и кукерските игри, но и показва общите празници от обредният календар“, разказа още Бельов. 

Нелека беше задачата на журито на тазгодишното издание на фестивала. Над 60 групи и повече от 9000 участници представяха обичаи и традиции от различни краища на страната. Много мерак и ентусиазъм бяха вложили всички групи от десетки населени места от цяла България. Подготвени с огромно старание маски и костюми, спазвайки празничната обредност при представянето на различни обичаи, с автентични носии и с красиви дефилета, група след група изпълваха стадиона. 

„Като цяло една от задачите на журито е оптимално и всеобхватно да се опитва, въпреки многобройните групи, отделните персонажи и обредната многофункционалност на обичая, да обхваща цялостното представяне на групите. Но традицията е много жива, запазена и според мен, ще се съхрани за бъдещето“, разказа Кирил Бельов. 

Журито оцени групи от различни краища, които представят общи, но и много специфични за конкретния край обичаи и традиции. 

„За да бъдем всебхватни се обосноваваме на няколко основни критерии за оценяване. Един от най-важните, това е носители на традицията или традиционност, който за нас е номер едно. След това е косюмирането на отделните персонажи в съответните групи, които следват обредната многофункционалност на обичая, след това артистичност на изпълнението и не на последно място – масовост“, разкри част от критериите на журито Кирил Бельов. 

Традицията е жива, а това е мнението и на журито на XXI издание на „Симитлия – Древната земя на кукерите“. Според Бельов, кукерството в Симитли, откъдето бяха и най-многолюдните групи, е изключително силно, а традицията съхранена. 

„Приемствеността в община Симитли е много голяма. Аз мога да кажа, че от моито лични наблюдения, община Симитли е от няколкото такива в България, като Карловско, Пернишко, Ямбол, в които традиционната Сурва и маскарадните игри са традиционно много силно запазени. Тук, при нас, в нашата община, като цяло се предава от поколение на поколение. Имам усещането, че децата, още с раждането, започват да възприемат и да приемат сурвакарската традиция“, каза Кирил Бельов. 

Придържането към традицията, мерака и ентусиазма на групите от цялата страна бе оценено от жури, в което тази година са фолклористи, хореографи, фолклорни антрополози, художници, журналисти. 

Журито на 21-ото издание на фестивала бе с почетен председател филологът и фолклорист проф. Костадин Динчев. Групите оценяваха още от: хореографът, артмениджър и солист на ансамбъл „Пирин“ Кирил Бельов; фолклорният антрополог, хореограф на „Граовска младост“ към Дворец на културата в Перник и член на жури в редица международни фестивали Тодор Тодоров; художникът и директор на Градската художествена галерия в Благоевград Иван Милушев; журналистите Атанас Пиронев (БНТ) и Владимир Симеонов (в-к „Телеграф“); фолклористът – етнограф в Регионалния исторически музей в Благоевград и член на Международния съвет за фолклор, традиционна музика и танц към ЮНЕСКО Борислав Мутафчийски, както и от видният общественик и дългогодишен учител, както и организатор на различни културни събития в община Симитли Виолета Ставрева. 


Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
17 Януари 2025 17:39 | Bubas
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

ГАPАНТИPАНО: За 21 дни ще пpaвите жeстoк CEKC като пopнoзвeзда - ще yвeличите тpайно пeнисa си със 7 см и ще започнете да полyчавате epeкция за 3 сeкyнди (твъpда като cтoмана, колкото дълго иcкaте). Ето тaйната на тaзи тeхника:---- https://do.my/mens




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар